Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Novinky z domova

Na doplatkoch za lieky možno ušetriť výberom generík

12. 7. 2017

Na doplatkoch za lieky možno ušetriť výberom generík

Union zdravotná poisťovňa vypočítala, že keby len jej poistenci siahli po najlacnejších verziách lieku na trhu, zaplatili by menej o dva milióny eur ročne. O generikách sa môžu poistenci poradiť s lekárom aj lekárnikom.

Viac predpisovaných generických liekov neznamená úsporu na nákladoch pre zdravotnú poisťovňu.

"Ušetria však pacienti, pretože doplatky za generické lieky sú spravidla nižšie ako doplatky za originálne lieky. Zdravotné poisťovne hradia z verejného zdravotného poistenia rovnakú sumu pre celú skupinu liekov, ktorej sú originálne aj generické lieky s rovnakým efektom," vysvetlil PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.

Podľa revízneho farmaceuta ZP Union Tomáša Tesařa majú generické lieky výrazne nižšiu cenu ako lieky originálne, pretože do ich ceny sa nezapočítavajú náklady na výskum a vývoj. "Tieto lieky sa prísne porovnávajú so svojimi "originálmi". Pri testoch musia mať rovnaké účinky a musia byť tiež rovnako bezpečné," priblížil.

Výnimočne sa môže stať, že generikum nie je pre pacienta vhodné – vtedy by to mal lekár uviesť na recept.

Generikum je liek, ktorý vyrába tzv. generická firma po tom, ako originál stratil patentovú ochranu. Účinná látka je rovnaká, líšiť sa môžu pomocné látky. Lacnejšie náhrady možno nájsť napríklad v skupine antibiotík, liekov na srdce, na tlak, cholesterol, u liekov pôsobiacich na tráviaci systém či pri antidepresívach.

Napríklad originálna verzia jedného z antibiotík na angínu má doplatok 4,13 eura, za generikum by pacient zaplatil 0,48 eura.

"Rovnako sa dá ušetriť aj na liekoch na cukrovku. Kým za originálny liek platíte doplatok 5,48 eura, generikum môže byť dokonca úplne bez doplatku," doplnila hovorkyňa Union ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Zdroj: mediweb.sk