Správy zo sveta
Súčasné smernice pre výživu odporujú novým zisteniam
28. 9. 2017
Mimoriadne rozsiahla retrospektívna štúdia spochybnila celý rad doposiaľ tvrdošijne opakovaných právd o skladbe potravy a o jej vplyve na ľudské zdravie, vrátane toho, že diéta bohatá na tuky vrátane nasýtených tukov nezvyšuje riziko úmrtia, ale zato diéta s vysokým obsahom sacharidov áno.
Štúdia, nazvaná PURE (Prospective Urban Rural Epidemiology), tiež zistila, že pre získanie maximálneho úžitku z príjmu ovocia, zeleniny a strukovín stačia tri až štyri porcie denne, vyššia konzumácia už ďalšie benefity neprináša.
Celkovo výsledky naznačujú, že diétne odporúčania a všeobecné povedomie týkajúce sa týchto základných diétnych elementov sa zásadne mýlia.
Výskumní pracovníci v rámci PURE sledovali pomocou dotazníkov príjem potravy u 135 tisíc osôb v 18 krajinách sveta od najchudobnejších po najbohatšie, a to za priemerné obdobie 7,4 rokov.
Výsledky boli prednesené vo dvoch rôznych prezentáciách na stretnutí Európskej kardiologickej spoločnosti. Zároveň boli publikované v časopisoch The Lancet a The Lancet: Diabetes & Endocrinology.
Tuky a sacharidy: Neočakávané zistenia
Doktorka Mahshid Dehghan z McMaster University v Hamiltone v kanadskom Ontáriu sa sústredila na súvislosť medzi príjmom tukov a sacharidov a úmrtnosťou na kardiovaskulárne ochorenia. Zistila, že vysoký príjem sacharidov zvyšuje pravdepodobnosť úmrtia, zatiaľ čo diéta s vysokým podielom tuku celkovo aj nasýtených i nenasýtených tukov toto riziko znižuje.
Konzumácia tukov nesúvisí s výskytom kardiovaskulárnych ochorení ani s úmrtnosťou na ne, pričom príjem nasýtených tukov naopak tieto riziká u mozgovej mŕtvice znižuje.
„V zmysle týchto zistení by sa mali prepracovať všeobecné výživové odporúčania,“ podotýka dr. Dehghan. Súvislosti objasňuje aj článok v Lancet: Diabetes & Endocrinology, ktorý sa zaoberá ich efektom na krvné lipidy a krvný tlak.
Autori tiež zistili, že vysoký príjem sacharidov má „najhorší vplyv na rozvoj rizikových kardiovaskulárnych faktorov“, zatiaľ čo mononenasýtené tuky sú prospešné a nasýtené tuky majú neutrálny efekt.
„Obmedzovanie nasýtených mastných kyselín a ich nahradzovanie sacharidmi má negatívny vplyv na riziko kardiovaskulárnych ochorení,“ tvrdí. „Naše zistenia nepodporujú súčasné odporúčania na celkové obmedzenie príjmu tukov vrátane nasýtených mastných kyselín.“
Ovocie, zelenina, strukoviny: obmedzené benefity
Druhá prezentácia a článok zverejnený v The Lancet od Andrewa Mente, PhD, tiež z McMaster University, spochybňujú taktiež široko rozšírené presvedčenie, že pokiaľ ide o ovocie, zeleninu a strukoviny, tak platí, že čím viac, tým lepšie.
Štúdia potvrdila, že rozumný príjem ovocia, zeleniny a strukovín prospieva zdraviu. Nepreukázalo sa však, že by tieto benefity rástli zároveň so zvýšenou konzumáciou. Naopak vedci v rámci PURE zistili, že maximálny prospech sa dosiahne pri príjme troch až štyroch porcií za deň. Súčasné smernice však odporúčajú päť porcií denne. Autori poznamenávajú, že veľa ľudí v krajinách s nižšími príjmami obyvateľstva si takú mieru konzumácie aj tak nemôžu dovoliť.
„Optimálne zdravotné výsledky sa môžu dosiahnuť s oveľa umiernenejšou konzumáciou, čo je nakoniec oveľa schodnejší prístup,“ píšu autori PURE.
Umiernený, ale nie nízky príjem
„Naša štúdia po prvý raz poskytla globálny pohľad na realitu ľudského stravovania v mnohých krajinách a podala jasnejší obraz na príjem tukov a sacharidov,“ napísala dr. Dehghan v sprievodnej tlačovej správe. „Súčasné zameranie na nízky príjem tukov celkom ignoruje skutočnosť, že strava väčšiny populácie v krajinách so strednými a nízkymi príjmami má vysoký obsah sacharidov, čo zjavne súvisí s horším zdravotným stavom. V krajinách s nízkymi a strednými príjmami, kde strava často pozostáva z viac ako 65% energie získavanej zo sacharidov, by sa výživové smernice mali preorientovať od odporúčania znížiť príjem tukov na zníženie príjmu sacharidov. Pre zdravie je potom najlepší pomer 50 až 55% sacharidov a okolo 35% tukov celkovo, a to ako nasýtených tak aj nenasýtených.
Ako pozorovacia štúdia je PURE schopná len nachádzať súvislosti, kauzalitu určiť nedokáže. Aj napriek tomu sa autori vo svojej všestrannej analýze pokúsili posúdiť všetky známe rizikové faktory.
Výsledky PURE sú zvlášť relevantné pre chudobnejšie krajiny a chudobnejšie oblasti bohatších štátov, kde sacharidy – obvykle nízkej kvality – predstavujú tri štvrtiny energetického príjmu. „Je potrebné znížiť príjem sacharidov na nižšiu úroveň. Naše údaje nepodporujú vyložene nízky príjem sacharidov, ale rozhodne podporujú umiernený príjem okolo 55% z celkového príjmu,“ uvádza Mente.
Zároveň pripomína, že existujúce smernice odporúčajú príjem tukov pod 30%, ale nešpecifikujú, ktoré by to mali byť. To je podľa neho cieľom ich ďalšieho výskumu.
V správnej perspektíve
Mente tiež zdôraznil, že výsledky PURE treba brať zo správnej perspektívy. Aj keď zistené súvislosti majú veľké dlhodobé následky v celkovej populácii, na individuálnej úrovni sú účinky takmer zanedbateľné, čo veľa ľudí nedokáže „stráviť“.
„Efekt je ale len obmedzený, pohybuje sa niekde okolo 20 % zníženia relatívneho rizika. Takže pokiaľ je ročné/absolútne riziko úmrtia 1 %, potom sa zníži na 0,8 %. Na individuálnej úrovni je zanedbateľné. A rozhodne sa nedá porovnávať s údajmi pre súvislosť medzi fajčením a rakovinou pľúc – je asi dvestokrát menšie,“ uviedol Mente. Avšak z hľadiska verejného zdravia a dopadu na populáciu sú tieto zistenia veľmi dôležité.
Zdroje:
Mente A, PhD, et al. Association of dietary nutrients with blood lipids and blood pressure in 18 countries: a cross-sectional analysis from the PURE study, The Lancet, Published: 29 August 2017, http://dx.doi.org/10.1016/S2213-8587(17)30283-8
Dehgan M, PhD., et al. Associations of fats and carbohydrate intake with cardiovascular disease and mortality in 18 countries from five continents (PURE): a prospective cohort study. The Lancet, Published: 29 August 2017, DOI: http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(17)32252-3
Autor: uza