Správy zo sveta
Nový objav o fungovaní proteínu by mohol viesť k vývoju lieku na RS
27. 6. 2018
Hlavným cieľom výskumu liečby roztrúsenej sklerózy (RS) je snaha nájsť spôsob, ako účinne podporiť remyelinizáciu nervových vlákien umožňujúcich prenos signálov medzi neurónmi. Liečba RS je doposiaľ založená na redukcii počiatočného myelínového poškodenia zápalom, ale nie na podpore regenerácie myelínu. V podpore obnovy myelínu hrá kľúčovú úlohu proteín aktivín-A. Britským vedcom sa teraz podaril prelomový objav, keď zistili, ako tento proteín „zapína“ proces obnovy. Skúmali tento mechanizmus in vivo (na myšom modeli RS), aj in vitro na ľudskom tkanive.
Ukázalo sa, že proces, ktorý vedie k produkcii myelínu, závisí od expresie receptoru pre aktivín-A, nazývaný Acvr2a, uložený na oligodendrocytoch. Tieto bunky obklopujú axóny neurónov v centrálnej nervovej sústave a vytvárajú na nich myelínové pošvy. Aktivín-A, ktorý podporuje zvýšenú produkciu myelínu, môžu uvoľňovať makrofágy.
Vo vzorkách tkaniva pacientov s progresívnou RS, u ktorých prebiehala remyelinizácia, bola koncentrácia Acvr2a významne vyššia, zatiaľ čo u tých, ktorí nevykazovali žiadne známky obnovy myelínu, bola koncentrácia Acvr2a naopak znížená.
Vedci zistili, že aktivín-A, naviazaný na Acvr2a, dáva oligodendrocytom pokyn, aby zahájili opravu na miestach, kde boli myelínové pošvy poškodené. Vzhľadom k tomu, že sa zistil cieľový receptor, bude teraz možné zamerať výskum na vývoj nového lieku na RS.
Autor: uza
Zdroj: Miron VE et al. Activin receptors regulate the oligodendrocyte lineage in health and disease. Acta Neuropathologica. Published first Online 03 February 2018. Dostupné na: https://doi.org/10.1007/s00401-018-1813-3