Správy zo sveta
Nové smernice pre liečbu hypertenzie
20. 9. 2018
Prahové hodnoty pre diagnózu a liečbu hypertenzie boli znížené.
V roku 2017 boli najčastejšie uvádzanými smernicami pre liečbu hypertenzie v primárnej starostlivosti dokumenty American College of Cardiology a American Heart Association (NEJM JW Gen Med Dec 15 and J Am Coll Cardiol Nov 13; [e-pub]). Tie okrem iného poskytujú ucelený prehľad o problematike hypertenzie dospelých, avšak pozornosť je venovaná predovšetkým novým diagnostickým kategóriám a liečebným odporúčaniam.
HYPERTONIKOV BUDE OPÄŤ VIAC. MÔŽU ZA TO KRITÉRIÁ
Podľa nich patrí do kategórie hypertenzie a zvýšeného krvného tlaku viac pacientov ako kedysi. V porovnaní s ostatnými smernicami sa tu tiež rozširuje okruh kandidátov pre farmakologickú liečbu.
- Dospelí so systolickým krvným tlakom 120–129 mmHg a diastolickým tlakom pod 80 mmHg sú označovaní ako osoby “so zvýšeným krvným tlakom”
- Dospelí so systolickým krvným tlakom 130–139 mmHg alebo diastolickým tlakom 80–89 mmHg sú označovaní ako nositelia hypertenzie 1. stupňa.
- Farmakoterapia je odporúčaná pacientom s hypertenziou 1. stupňa, pokiaľ ich desaťročné kardiovaskulárne riziko je ≥ 10 % alebo pokiaľ je známa prítomnosť kardiovaskulárnej choroby aterosklerotického pôvodu.
- Úprava životného štýlu je zdôrazňovaná na všetkých úrovniach rizika.
REAKCIE SÚ RÔZNE
Tieto smernice uvítali predovšetkým odborníci, ktorí na základe interpretácie observačných údajov, metaanalýz a vybraných randomizovaných štúdií zastávajú názor, že čím nižší krvný tlak, tým lepšie. Podkladom pre tento prístup môže byť napríklad štúdia SPRINT (NEJM JW Gen Med Dec 15 2015 and N Engl J Med 2015 Nov 26; 373:2103). Niektorí odborníci ich však kritizujú. Príčinou nespokojnosti sú obavy:
- z neadekvátnej extrapolácie observačných údajov,
- obmedzené výpovedné hodnoty niektorých randomizovaných štúdií,
- ťažkosti pri stanovovaní odpovedajúcich hodnôt krvného tlaku pre podmienky praktickej medicíny,
- nepresnosť kalkulácie rizika a
- z obrovského počtu pacientov, ktorí by implementáciou týchto opatrení potrebovali farmakologickú liečbu, aj keď ich kardiovaskulárne riziko je nízke.
RAZ ÁNO, RAZ NIE
Ďalší problém v tejto situácii predstavujú metaanalytické štúdie s protichodnými výsledkami. Napríklad v roku 2016 bola publikovaná metaanalýza, podporujúca znižovanie systolického krvného tlaku pod 130 mmHg (NEJM JW Gen Med Feb 1 2016 and Lancet 2016 Mar 5; 387:957), zatiaľ čo ďalšia, celkom nová metaanalýza podporuje pre podmienky plošnej primárnej prevencie tradičný prah 140 mmHg (NEJM JW Gen Med Dec 15 and JAMA Intern Med Nov 13; [e-pub]).
Navyše sú tu aj protichodné smernice. Na začiatku roku 2017 odsúhlasili American College of Physicians a American Academy of Family Physicians prah pre liečbu krvného tlaku 150 mmHg u starších dospelých (vek ≥60). Tento dokument ponúkol tiež na zaváženie prah 140 mmHg pre osoby s “vysokým kardiovaskulárnym rizikom (NEJM JW Gen Med Apr 15 and Ann Intern Med Mar 21; 166:430).
JASNÉ ODPORÚČANIE? VYBERTE SI SAMI
Nakoniec sa klinickí lekári budú musieť rozhodnúť sami, ako sa s týmito protichodnými prístupmi vyrovnajú a ako ich implementujú do svojej každodennej praxe. Ale v jednom bode by sme mali byť jednotní: Základom prístupu k liečbe hypertenzie je dôsledné meranie krvného tlaku v našich ordináciách a aktívna podpora pacientov v domácom monitorovaní tlaku v čase diagnostiky i liečby.
Autor: pez
Zdroj: NEJM Journal Watch: Year in Review 2017