Správy zo sveta
Nadmerný príjem soli škodí mozgu
12. 3. 2018
Zvýšená konzumácia soli spôsobuje kognitívny deficit, píše sa v novej štúdii, publikovanej v Nature Neuroscience. O negatívnom vplyve soli na kardiovaskulárny systém vrátane vzniku hypertenzie sa hovorí dlho. Menej sa vie o vplyve soli na mozog, ako sú cerebrovaskulárne ochorenia a poruchy kognície. Jedným z možných mechanizmov tohto negatívneho vplyvu sú endoteliálne bunky vnútri cerebrálnych ciev, ktoré sú zodpovedné za vaskulárny tonus a jeho reguláciu. Nadmerný príjem soli túto ich schopnosť ochromuje. Mozog pritom ku správnemu fungovaniu vyžaduje plynulý a hladký prísun kyslíka.
Vedci kŕmili po dobu 12 týždňov pokusné hlodavce ekvivalentom humánnej diéty s vysokým obsahom soli. Už po prvých týždňoch sa ukázala endoteliálna dysfunkcia aj zníženie prísunu krvného zásobovania mozgu. Behaviorálne testy preukázali tiež pokles kognitívnych funkcií. Krvný tlak však zostal nezmenený.
Dôležitým zistením bolo zvýšenie počtu Th17 lymfocytov, ktoré spôsobuje zvýšenie koncentrácie prozápalového interleukínu 17(IL-17). Autori štúdie dokázali tiež popísať cestu, ktorou zvýšený IL-17 vedie k negatívnym kognitívnym a cerebrovaskulárnym účinkom. Keď potom vystavili humánne endoteliálne bunky pôsobeniu IL-17, získali totožný výsledok.
Ukázalo sa tiež, že negatívne účinky diéty s vysokým obsahom soli sú reverzibilné. Po návrate k normálnej strave vaskulárna dysfunkcia aj kognitívne poruchy pominuli. Vedci tiež využili aminokyselinu L-arginín, ktorá dokáže vplyv soli eliminovať rovnakým spôsobom.
Autor: uza
Zdroj: Iadecola C et al. Dietary salt promotes neurovascular and cognitive dysfunction through a gut initiated TH17 response. Nature Neuroscience (2018), doi:10.1038/s41593-017-0059-z