Novinky z domova
Ministerstvo zdravotníctva pri lekárňach ustúpilo Pente
17. 5. 2018
Ústupok ministerstva zdravotníctva zakonzervuje súčasný stav, v ktorom má nezriedka v lekárňach väčšie slovo obchodník ako farmaceut.
Ministerstvo zdravotníctva upustilo od svojho pôvodného zámeru, aby si verejné lekárne mohli zriaďovať len farmaceuti a nie aj laici, ako je tomu dnes.
Zámer bol súčasťou novely zákona o lieku, ktorá sa momentálne nachádza v parlamente v treťom čítaní.
Zmenu v prospech posilnenia odbornosti v lekárňach presadzoval exminister zdravotníctva Tomáš Drucker (Smer). Neskôr od nej upustil.
K zmene jeho postoja došlo po tom, čo sieťové lekárne Dr. Max patriaci Pente a Benu pohrozili, že ak návrh prejde obrátia sa na ústavný súd.
Dr. Max odmietol, žeby na ministerstve loboval za zmenu novely. Mal mať však podľa informácii SME o ňu záujem šéf zdravotníckeho parlamentného výboru Štefan Zelník (SNS). Túto verziu označil za konšpiráciu.
Upustením od toho, aby mali v lekárňach rozhodujúce slovo farmaceuti sa môže ďalej posilňovať trend keď sú najmä sieťové lekárne skôr drogériami ako lekárňami. "Bohužiaľ, je to trend najmä v sieťových lekárňach, kde v popredí stojí marža, a nie potreby pacienta," povedala v roku 2014 pre SME Zuzana Hrabáková z lekárne Zelená farmácia v Bratislave.
Lekárnici v pasci
Lekáreň si podľa pôvodného návrhu mohol nielen zriadiť atestovaný farmaceut, ale mal byť aj jej štatutárom.
Tým, že Drucker ustúpil od pôvodného návrhu lekáreň si budú môcť naďalej zriadiť aj nelekárnici. Bude im stačiť, ak na to budú mať hoci len na papieri odborného garanta. Farmaceuti tak v lekárňach budú mať len odbornú, nie aj ekonomickú právomoc.
Šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ, ktorý sa podieľal na pôvodnom návrhu tvrdí, že sa tak dostanú do pasce. V Druckerom upravenom návrhu im totiž zostali povinnosti, ale nie kompetencie.
"Zaviedlo sa, že odborný zástupca zodpovedá za objednávanie, príjem či výdaj liekov. Zároveň nedostal možnosť ich reálne ovplyvniť," vraví Sukeľ. Otázne bude, od koho sa prípadná sankcia bude vymáhať, či od lekárnika alebo manažéra, uvažuje šéf lekárnickej komory.
"Farmaceuti sa dostávajú pod tlak a bude to závisieť na osobnom hrdinstve konkrétneho človeka či si v lekárni dokáže vydupať istú mieru kompetencie, za ktoré bude zodpovedať," vraví Sukeľ.
Isté napätie medzi farmaceutmi a nad nimi stojacimi obchodnými manažérmi môže tak vznikať hlavne v sieťových lekárňach.
Ministerstvo: Nie je za tým Penta
Ministerstvo zdravotníctva vylučuje, žeby za zmenou postoja v prospech zachovania súčasného stavu v lekárňach bol lobing Penty.
"Tento krok v žiadnom prípade nemožno interpretovať ako vyhovenie či nevyhovenie nejakej skupine lekární," vraví jeho hovorkyňa Zuzana Eliášova.
Ovplyvňovanie ministerstva odmieta aj Dr. Max z portfólia Penty.
Grémium majiteľov lekární podľa PR manažéra Dr. Maxa Petra Sedláčka len v rámci pripomienkového konania poslalo k návrhu novely svoje pripomienky.
"Zmenu postoja ministerstva zdravotníctva vnímame ako objektívne správny krok," vraví Sedláček.
Zvláštne sa k prípadnému ovplyvňovaniu ministerstva v prospech zmeny postavil Zelník. Najskôr povedal, že on sa vyjadruje len k novele schválenej vládou a ňou už bol podľa neho schválený zmenený návrh.
Na otázku, či však ako šéf parlamentného zdravotníckeho výboru a koaličný poslanec neovplyvňoval ministerstvo ešte predtým, ako sa návrh novely dostal na rokovanie vlády neodpovedal a zložil telefón.
Ján Krempaský, autor je redaktorom SME