Novinky z domova
Lekárnici z V4 sa postavili proti liberalizácii lekárenstva
22. 2. 2018
Liberalizácia v zdravotníctve vedie k nerovnému prístupu pacientov k zdravotnej starostlivosti, zhodli sa lekárnici z Višegrádskej štvorky na stretnutí v Prahe.
Lekárnici si musia brániť svoje kompetencie a stáť si za svojou nezávislosťou v starostlivosti o pacientov. Je to hlavná myšlienka druhej medzinárodnej konferencie V4 PharmFORUM, ktorá sa uskutočnila 17. februára v Prahe. Konferencia sa konala pod záštitou ministra zdravotníctva Českej republiky Adama Vojtěcha.
Stop liberalizácii zdravotníctva
Krajiny Višegrádskej štvorky patria v oblasti lekárenstva medzi najliberálnějšie štáty Európy. Prináša to so sebou isté riziká.
Liberalizácia v zdravotníctve totiž neprináša v skutočnosti výhody pre pacientov ani stabilitu zdravotnéhoho systému, ale nespravedlivé rozdiely v zdravotných službách, ktoré vedú k nerovnému prístupu pacientov k zdravotnej starostlivosti.
Plná liberalizácia do zdravotníctva podľa delegátov konferencie nepatrí, lebo do nej vnáša komerčné prvky, ktoré vo svojom dôsledku vedú k horšej zdravotnej starostlivosti o pacientov, v jej dostupnosti, cenách a celom spektre liečivých prípravkov.
„Ekonomické záujmy podnikateľov, ktorí vstupujú do lekárenstva iba s vidinou vlastného zisku, nesmú byť postavené nad záujmy a zdravie pacientov,“ zdôraznil zdravotnícky charakter lekárenskej starostlivosti Lubomír Chudoba, prezident Českej lekárnickej komory.
Lekárne pod kontrolou lekárnikov
Z pohľadu ochrany pred bezbrehovou liberalizáciou lekárenstva je na tom relatívne najlepšie Poľsko a Maďarsko. V týchto dvoch krajinách lékárník musí byť zo zákona majoritným majiteľom lekárne a tak sa zodpovedá v prvom rade pacientom.
Touto cestou sa vybral aj slovenský minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý v spolupráci so Slovenskou lekárnickou komorou pripravil novelu zákona o lieku.
Jej súčasťou je aj návrh, aby si lekáreň mohol zriadiť len atestovaný farmaceut. Zároveň bude musieť byť jej štatutárom.
Odborného zástupcu farmaceuta musí mať lekáreň podľa zákona aj teraz. Ale zákon je napísaný tak, že teraz ním môže byť aj bez toho, aby lekáreň vôbec videl, vysvetľuje Ondrej Sukeľ, šéf Slovenskej lekárnickej komory. Práve ona stojí za návrhom ministerstva.
Posun spočíva v tom, že farmaceut bude musieť manažovať lekáreň nielen z odborného, ale aj z ekonomického hľadiska.
Návrh sa však nepáči najväčšej sieti lekární Dr. Max, ktorý patrí finančnej skupine Penta. Spolu s druhou veľkou sieťou Benu sa v prípade schválenia novely zákona v parlamente chcú obrátiť na Ústavný súd.
Ján Krempaský, autor je redaktorom SME