Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Novinky z domova

Lekárne sa vytrácajú z malých miest a vidieka

7. 5. 2018

Lekárne sa vytrácajú z malých miest a vidieka

V desiatich najväčších mestách je koncentrovaných viac ako 50 percent celoslovenského obratu lekární, tvrdí štúdia o farmaceutickom trhu u nás.

Na Slovensku sa rozmáha nebezpečný trend. V desiatich najväčších mestách krajiny, v ktorých žije len niečo vyše pätiny obyvateľov je sústredená až polovica lekárenského biznisu.

Zvyšných takmer 80 percent ľudí, ktorí žijú v menších mestách a na vidieku je odkázaných na lekárne, ktorých obrat sa na celonárodnom lekárnickom trhu podieľa len pätinou.

Vypláva to zo Štúdie o vývoji slovenského farmaceutického trhu z pohľadu financovania distribútorov a lekární od roku 2007. Pripravila ju renomovaná firma QuintilesIMS, ktorá realizuje klinické monitory.

Dokument minulú stredu na tlačovej konferencii v Bratislave  prezentoval šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ a výkonný riaditeľ Asociácie veľkodistribútorov liekov Jozef  Pospíšil.

Odborníci sa v dôsledku tohto trendu obývajú o dostupnosť lekárnickej zdravotnej starostlivosti v malých mestách a na vidieku.

Monopolizácia trhu

„Dôležitým výsledkom štúdie je zistenie, že hoci celkový počet lekární na Slovensku rástol, prišlo najmä z dôvodu zvyšujúceho sa počtu sietí lekární a ich virtuálnych združení aj k výraznému nárastu monopolizácie trhu,“ vysvetľuje PR manažérka lekárnickej komory Adriana Bednárová.

K výraznému nárastu počtu lekární na Slovensku došlo hlavne medzi rokmi 2014 a 2015. Vtedy ich celkový počet stúpol z 1593 na 2073. V roku 2016 ich bolo už 2080.

Súčasne s nárastom celkového počtu sa posilňovali aj najsilnejšie siete lekární. V roku 2017 patrilo pod najsilnejší Dr. Max z portfólia Penty 255 lekární. Za ním nasledovala Apotheke Slovakia so 66 a Benu so 60 lekárňami.

Koncentrácia biznisu do veľkých miest

„V súčasnosti top desať percent lekární z hľadiska obratu reprezentuje až 40 percent z celkového lekárenského trhu,“ vysvetľuje Bednárová.

V desiatich najväčších mestách je podľa štúdie koncentrovaných viac ako 50 percent celoslovenského obratu lekární. V týchto mestách však žije len približne 22 percent obyvateľov Slovenska.

„Z hľadiska dostupnosti lekárenskej starostlivosti na Slovensku pre pacientov ide o nebezpečný trend,“ varujú odborníci.

Až 78 percent slovenských pacientov je totiž odkázaných na služby zvyšných lekární s minimálnym obratom, pretože 60 percent lekární  má iba 20 – percentný podiel na celkovom trhu.

Ján Krempaský, autor je redaktorom denníka SME