Novinky z domova
Lekárne počas pohotovosti využíva málo pacientov
18. 2. 2019
Kvôli pohotovosti sa lekárne dostávajú do straty. Štát im za ňu neplatí.
Skoro polovicu lekární počas pohotovostnej služby nenavštívi ani jeden pacient s lekárskym predpisom vystaveným na ambulantnej pohotovosti. Vyplýva to z prieskumu Slovenskej lekárnickej komory, ktorý sa zameral na efektivitu lekárenskej pohotovostnej služby po pol roku od jej spustenia.
Výsledky prezentovala lekárnická komora v stredu na tlačovej konferencii v Bratislave.
Lekárne na rozdiel od lekárov či nemocníc nemajú pohotovostnú službu zaplatenú.
Slabo využité lekárne
Denne na Slovensku slúži pohotovosť v každom okrese aspoň jedna lekáreň, pričom viac ako 90 percent z nich nevybaví ani piatich pacientov za hodinu, približuje výsledky prieskumu Adriana Bednárová, hovorkyňa lekárnickej komory.
Až 41 percent lekární nenavštívi počas tejto služby ani jeden pacient s receptom, ktorý mu vystavil lekár na pohotovosti, pokračuje Bednárová.
„Prieskum tiež ukázal, že len päť percent slúžiacich lekární je v blízkosti ambulancie pohotovostnej služby, čo tiež zaťažuje pacientov,“ povedal šéf lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
Z výsledkov prieskumu podľa neho vyplýva, že viac než polovica pohotovostných lekární nemá reálne odborné opodstatnenie.
Pre pohotovosť sú lekárne stratové
Šéf lekárnickej komory vraví, že lekárnici nemajú problém akceptovať potrebu dostupnosti lekárenskej starostlivosti aj mimo štandardnej prevádzky, „avšak bez reálneho finančného krytia a ekonomickej udržateľnosti je táto povinnosť mimoriadne zaťažujúca“.
Sukeľ poukázal na to, že lekárne neúčtujú zdravotným poisťovniam ani pacientovi osobitnú odplatu za pohotovosť, iba za vydané lieky.
„Ako však potvrdzujú fakty, okrem zvýšených personálnych nákladov, mesačne na úrovni 35-tisíc eur, evidujeme aj približne 15 – percentnú stratu, ktorú lekárne de facto generujú v čase poskytovania lekárenskej pohotovosti,“ uviedol na tlačovej konferencii Róbert Nemčický, šéf Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku.
S výsledkami prieskumu chcú lekárnici oboznámiť aj ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú. Komora podľa skorších vyjadrení Sukeľa rokuje s ministerstvom aj o tom, aby aj lekárnici dostávali zaplatené za pohotovosť ako lekári. Ich hodinová mzda by sa podľa návrhu mala pohybovať približne na úrovni desiatich eur.
Ján Krempaský, autor je redaktorom SME