Správy zo sveta
Fluorochinolóny – ďalšia príčina intrakraniálnej hypertenzie
30. 10. 2017
Pseudotumor cerebri (PTC) alebo idiopatická intrakraniálna hypertenzia sa prejavuje zvýšeným vnútrolebečným tlakom bez prítomnosti lézií či žilnej trombózy. Typicky sa prejavuje úpornou bolesťou hlavy a edémom papíl na očnom pozadí, čo môže viesť aj k trvalej strate zraku. Často postihuje obézne ženy vo fertilnom veku a bez zjavných príčin. Sekundárny PTC sa objavuje v súvislosti s užívaním tetracyklínových antibiotík vrátane doxycyklínu a minocyklínu. Nedávna prípadová správa ukazuje, že sekundárny PTC môže byť spôsobený aj fluorochinolónmi ako sú antibiotiká ciprofloxacín, levofloxacín a moxifloxacín.
Pre určenie miery rizika pre rozvoj sekundárneho PTC pri užívaní fluorochinolónov kanadskí vedci urobili prípadovú štúdiu, ktorá zahrňovala viac ako šesť miliónov pacientov z databázy LifeLink. Objavili 393 pacientov (93 % tvorili ženy o priemernom veku 33,8 roka) s novo diagnostikovaným PTC, potvrdeným skenom mozgu alebo lumbálnou punkciou. Potom každého z nich porovnali podľa kritérií veku a pohlavia s desiatimi kontrolnými pacientmi bez PTC. Určili tiež, ktorí pacienti 15 až 30 dní pred diagnózou brali fluorochinolóny a tetracyklíny.
Riziko sekundárneho PTC bolo signifikantne vyššie pri užívaní fluorochinolónov ako bez nich v priebehu 15 až 30 dní pred diagnózou (relatívne riziko 5,67, respektíve 4,15). Pri užití tetracyklínu bolo riziko v rovnakom časovom úseku tiež vyššie, aj keď menej (relatívne riziko 2,68, respektíve 3,64).
Štúdia dokázala, že expozícia fluorochinolónom spôsobuje vyššiu pravdepodobnosť rozvoja PTC. V USA predstavujú fluorochonolóny 10 až 15 % všetkých predpisovaných antibiotík. Pri ich preskripcii by lekári mali kontrolovať príznaky zvýšeného vnútrolebečného tlaku, ako sú bolesti hlavy, rozmazané videnie, prechodné hmlisté videnie (sekundové obnubilácie), diplopia alebo pulzujúci tinnitus.
Zdroj: Sodhi M et al. Oral fluoroquinolones and risk of secondary pseudotumor cerebri syndrome: Nested case-control study. Neurology 2017 Jul 28; [e-pub]. (http://dx.doi.org/10.1212/WNL.0000000000004247)
Autor: uza