Novinky z domova
Drucker chce opäť sťažiť reexport liekov
28. 1. 2018
Na Slovensku začali vznikať firmy, ktoré pod hlavičkou lekární skupujú lieky a predávajú ich do zahraničia. Keď im za to hrozí pokuta, firmu rýchlo zrušia. Na nekalé praktiky upozornil denník Pravda.
Vyvážať lieky zo Slovenska do zahraničia je finančne veľmi výhodné, lebo ich cena u nás nesmie byť vyššia, ako priemer troch najnižších v Európskej únii.
Kvôli fiktívnym firmám, ktoré vyvážajú lieky do zahraničia chce teraz minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) sprísniť novelu zákona o lieku, ktorá platí len od začiatku minulého roka a výrazne sťažila reexport liekov.
Skupovanie liekov
„Zaznamenali sme celkom úspešné snahy niektorých subjektov, ktoré získali povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti o skupovanie liekov z iných lekární,“ povedal pre TASR prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
Na nekalé praktiky firiem vydávajúcich sa za lekárne dostalo ministerstvo zdravotníctva podnety hlavne v období od júla do decembra minulého roku. Rezort začal vo veci už osem správnych konaní, v štyroch prípadoch udelil pokuty. Za obchádzanie zákona môže veľkodistribútor lieku dostať pokutu až milión eur, lekáreň do stotisíc eur.
Už iba nekategorizované lieky
Od januára minulého roka už nemôžu veľkodistribútori predávať lieky, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia do zahraničia. Môžu tak urobiť len, ak im na to dá súhlas výrobca liekov.
Ani lekárne nemôžu predávať kategorizované lieky hocikomu, iba veľkodistribútorovi, od ktorého ich kúpili. Lekárne si však môžu lieky predávať medzi sebou.
Po sprísnení novely zákona, ktorú pripravuje Drucker si lekárne medzi sebou budú môcť predávať len lieky, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia a musia ich mať na sklade najmenej tri mesiace. K takému predaju bude môcť ako doteraz prísť len raz.
Ján Krempaský, autor je redaktorom denníka SME