Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Novinky z domova

Dôvera chcela menej platiť za lieky, Drucker jej to zatrhol

9. 2. 2018

Dôvera chcela menej platiť za lieky, Drucker jej to zatrhol

Zdravotná poisťovňa Dôvera patriaca finančnej skupine Penta chcela platiť menej za vyše 700 liekov, ktoré sú preplácané z verejného zdravotného poistenia.

Jej návrh, ktorý poslala ministerstvu zdravotníctva v januári však znamenal, že o čo menej by platila ona, o to viac by za lieky doplácal pacient. V niektorých prípadoch až stovky eur.

Dôvera svoj návrh poslala v rámci námietok voči revízii úhrad za lieky preplácané z verejného zdravotného poistenia, ktorú ministerstvo spustilo minulý rok.

V odôvodnení námietok poisťovňa argumentovala vyhláškou ministerstva o úhradách liekov. V nej sa uvádza, že ak existujú dve porovnateľné skupiny liekov, pri ktorých sa určujú výšky úhrad a jedna skupina má vyššie a druhá nižšie úhrady, poisťovňa má platiť nižšie ceny za lieky.

List s námietkami aj so súborom obsahujúcim znížené úhrady za lieky a zároveň zvýšenie doplatkov pre pacientov má denník SME k dispozícii.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) po tom, ako mu denník SME v utorok poslal k téme otázky a následne zverejnil článok na svojom webe, v stredu na tlačovej konferencii povedal, že námietky Dôvery nebude akceptovať.

K zníženiu úhrad malo dôjsť od apríla tohto roku.

Ušetrili by 15 miliónov eur

Ak by Drucker návrh schválil nielen Dôvera, ale aj štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa a súkromná Union by ušetrili počas nasledujúceho roka podľa ministra až 15 miliónov eur.

Na túto úsporu mali poisťovne dobre našliapnuté. Námietky Dôvery voči ministerstvom spustenej revízii úhrad liekov síce v polovici januára Kategorizačná komisia zamietla, ale poisťovňa sa odvolala na Kategorizačnú radu. Tá jej námietky akceptovala a odporučila ministrovi, aby ich akceptoval.

Kategorizačná rada je síce poradným orgánom ministra, ale jej odporúčania minister nemusí akceptovať. Na rozhodnutie mal čas do 15. februára 2018.

Dôvere v jej námietkach dávala za pravdu aj vyhláška, na ktorú sa odvolávala. Uznal to aj Drucker. Napriek tomu návrh poisťovne zamietol.

"Dôvod, prečo nesúhlasím s takýmto navýšením doplatkov, je jednoduchý. Vyhláška alebo zákon trochu necitlivo až príliš technokraticky pristupuje k takejto revízii. Nebolo vôbec zohľadnené medicínske hľadisko, ktoré bolo vypracované a na jeho základe rozhodovala aj Kategorizačná komisia," vysvetlil minister.

Vyhlášku, na ktorú sa odvolávala Dôvera vraj v najbližších mesiacoch zmení.

Doplatky v stovkách eur

Minister priznal, že ak by zvýšené doplatky prešli týkali by sa desaťtisícov pacientov na Slovensko. Od cukrovkárov, cez ľudí trpiacich na psychické problémy až po pacientov s neurologickými chorobami.

Naviac by si za lieky doplácali pacienti trpiaci akromegáliou. Je to hormonálna porucha, v dôsledku ktorej sa ňou postihnutým ľuďom aj v dospelosti neúmerne zväčšujú koncové časti tela, napríklad dlane.

Za liek Signifor by si museli doplácať až 778 eur. Teraz je bez doplatku.

Nulové doplatky majú aj ďalšie desiatky liekov. Po novom sa mal pri mnohých z nich doplatok pohybovať v rozmedzí od desiatok do stoviek eur.

V liste s námietkami Dôvera pripustila, že navrhované zníženie úhrad za lieky zvýši doplatky pre pacientov.

Argumentovala však tým, že na doplatky existujú takzvané ochranné limity. V rámci nich sa niektorým skupinám pacientov vracajú peniaze, ktoré za lieky zaplatia, ak prekročia ochranný limit.

Ide napríklad o starobných alebo invalidných dôchodcov, či o telesne ťažko postihnutých ľudí.

V stredu po tlačovej konferencii hovorca Dôvery Matej Štepiansky dodal, že každý liek s navrhovaným doplatkom má svoju alternatívu bez doplatku alebo s nižšou spoluúčasťou pacienta.

 Ján Krempaský, autor je redaktorom SME