Správy zo sveta
Doplnky stravy s biotínom menia laboratórne výsledky aj pri infarkte
10. 1. 2018
Biotín alebo vitamín B7 môže pri vyšších dávkach pozmeňovať výsledky stoviek druhov laboratórnych testov, vrátane tých, ktoré sa bežne vykonávajú pri podozrení na infarkt.
Na rastúci počet problémov vrátane dokonca najmenej jedného úmrtia v tejto súvislosti upozorňuje americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Falošné laboratórne výsledky po užívaní biotínu môžu viesť k nežiaducim účinkom terapie aj pri rôznych ďalších ochoreniach.
Biotín patrí do skupiny B komplexu, býva označovaný niekedy tiež ako vitamín H, ale v skutočnosti sa jedná o koenzým. Je súčasťou mnohých multivitamínových prípravkov a prostriedkov na podporu rastu vlasov a nechtov. Dávka 5 až 10 mg, ktorá sa v nich bežne nachádza, je často až 650krát vyššia ako 30 µg, čo je bežný denný príjem, ktorý potrebuje väčšina ľudí. Vysoké dávky bývajú lekármi predpisované pri neuropatiách a často tiež pri liečbe roztrúsenej sklerózy.
Biotín sa viaže na niektoré proteíny, čo môže spôsobiť nesprávne výsledky pri laboratórnych testoch. Napríklad pri poškodení srdcového svalu rastie v krvi množstvo kardiomarkeru troponínu, ale biotín ho zníži, takže sa pri testoch pri podozrení na infarkt nedokáže. To môže viesť k fatálnym následkom. Podľa FDA jeden pacient zomrel práve preto, že užíval vysoké dávky biotínu a test na troponín tak zlyhal.
Naopak falošne vysoké výsledky po excesívnom príjme biotínu sa môžu vyskytnúť pri testoch na tyroideálne hormóny. Lekár potom môže stanoviť nesprávnu diagnózu GravesBasedowovej choroby. Biotín môže ďalej pozmeňovať výsledky testov pri srdcovom zlyhaní, tehotenstve, rakovine či anémii z dôvodu nedostatku železa. Tento problém nie je úplne nový, v laboratórnej komunite je známy už dlhší čas. Lekári by preto mali vždy zisťovať, či pacient neužíva prípravky s biotínom, a vždy na túto skutočnosť laboratorium upozorniť.
Nie je bez zaujímavosti, keď dodáme, že biotín je kľúčovou látkou, ktorá umožňuje prepojenie medzi metabolizmom sacharidov a tukov. Pri vyššom príjme stimuluje procesy tvorby mastných kyselín, najmä pokiaľ organizmus súčasne nevynakladá zodpovedajúcu fyzickú aktivitu. To vedie v konečnom dôsledku k tvorbe tukov a ich ukladaniu predovšetkým do podkožných častí tela.
Autor: uza
Zdroj:
https://www.fda.gov/Safety/MedWatch/SafetyInformation/SafetyAlertsforHumanMedicalProdu cts/ucm586641.htm
Li D et al. Association of Biotin Ingestion With Performance of Hormone and Nonhormone
Assays in Healthy Adults. Journal of the American Medical Association 2017;318(12):11501160. doi:10.1001/jama.2017.13705