Novinky z domova
Dojčenie prospieva nielen dieťaťu, ale aj matke
28. 7. 2017
Svetová zdravotnícka organizácia a UNICEF odporúčajú začať s dojčením už v priebehu prvej hodiny života dieťaťa, výlučné dojčenie v priebehu prvých 6 mesiacov bez prídavkov tekutín, odporúča sa aj dojčenie na požiadanie kedykoľvek vrátane noci, bez použitia cumľov a klobúčikov.
Dojčenie má pozitívny vplyv na dieťa. Tento fakt si v týchto dňoch pripomína verejnosť vo vyše stovke krajín v rámci aktuálneho Svetového týždňa dojčenia.
Materské mlieko ako programátor zdravia
Dojčenie podporuje zdravý rast a vývoj dojčiat, dokonca sa podieľa takpovediac na programovaní zdravia každého jedinca aj v budúcnosti. „Materské mlieko svojím zložením poskytuje dieťaťu nielen optimálnu výživu, ale jeho biologické komponenty významne ovplyvňujú vývoj imunity, funkciu čriev a vývoj mozgu dieťaťa. Pozitívne vplýva aj na zdravie matky,“ vysvetľuje doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc., prednostka Novorodeneckej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava na Antolskej.
Materské mlieko prospieva dieťaťu od začiatku. „Svetová zdravotnícka organizácia a UNICEF odporúčajú začať s dojčením už v priebehu prvej hodiny života dieťaťa, výlučné dojčenie v priebehu prvých 6 mesiacov bez prídavkov tekutín, odporúča sa aj dojčenie na požiadanie kedykoľvek vrátane noci, bez použitia cumľov a klobúčikov. Pri zavádzaní nemliečnych príkrmov v druhom polroku života dieťaťa je vhodné s dojčením pokračovať,“ hovorí doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc.
Pracoviská UNB podporujú dojčenie
Ako uviedla Univerzitná nemocnica, jej pracoviská aktívne podporujú dojčenie. Ako dodala, s filozofiou starostlivosti o novorodencov sa môžu rodičia zoznámiť na pravidelných stretnutiach s odborníkmi pravidelne organizovanými ešte pred pôrodom. Matkám sa zároveň podľa slov nemocnice bezprostredne po samotnom pôrode umožňuje kontakt s bábätkom priamo s kožou rodičky (tzv. skin-to-skin), spravidla až do prvého aktívneho prisatia dieťatka. Pokiaľ je zdravotný stav matky a dieťaťa optimálny, vykladá sa novorodenec na kožu matky aj po pôrode cisárskym rezom.
Na oddelení rooming-in sa kladie dôraz na 24-hodinový pobyt matky spolu s dieťaťom, aby bábätko mohlo byť dojčené kedykoľvek si zažiada. „Mamičky po pôrode bývajú prirodzene unavené, citlivé a stáva sa, najmä ak ide o prvého potomka, že sú v starostlivosti o dieťa neisté. Je úplne normálne, že správne priloženie k prsníku si treba nacvičiť. Pomoc vzdelaného a trpezlivého tímu zdravotníkov je preto nevyhnutná a radi mamičkám pomáhame,“ vysvetľuje doc. MUDr. Chovancová, CSc.
Pre matky detí, ktoré musia byť z medicínskych príčin od seba oddelené, sú prichystané pomôcky a praktický návod, ako tvorbu materského mlieka rozbehnúť aj bez pravidelného prikladania bábätka k prsníku.
Zdroj: mediweb.sk