Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Správy zo sveta

„Centrum strachu“ vytvára nové neuróny aj v dospelosti

22. 9. 2017

„Centrum strachu“ vytvára nové neuróny aj v dospelosti

Mozog neustále vytvára nové neuróny, ale nový výskum po prvý raz odhalil, že sa tak deje aj v oblasti amygdaly, ktorá sa tiež nazýva „centrum strachu“, a to aj v dospelosti. Toto zistenie môže mať veľký klinický význam pri liečbe úzkosti, fóbie či posttraumatickej stresovej poruchy.

Je známa skutočnosť, že dospelý mozog vytvára nové bunky pri učení. Neurogenéza je základným faktorom kognitívnej plasticity u človeka i u ostatných cicavcov. Odhaduje sa, že dospelý ľudský mozog vytvorí každý deň 700 nových neurónov. Tieto bunky normálne vznikajú v hippokampe, čo je oblasť zodpovedná za vytváranie a ukladanie spomienok.

Vedci z University of Queensland v austrálskej St. Lucii však odhalili, že k neurogenéze môže dochádzať aj inde – v amygdale. Táto oblasť spúšťa v nebezpečných situáciách prirodzenú reakciu „bojuj alebo uteč“.

Hlavná autorka štúdie Dr. Danisha Jhaveri z Queensland Brain Institute pri uvedenej univerzite pripomína, že úlohou amygdaly je „zistenie strachu“ a „zvládnutie strachu“ – teda neurologický proces, pri ktorom cicavce spájajú určitý stimul s negatívnym zážitkom, ako je napríklad elektrický šok.

„Zistenie strachu“ vedie podľa dr. Jhaveri ku klasickej reakcii „bojuj alebo uteč“, ktorá sa prejavuje zrýchlením pulzu, suchom v ústach a potením, ale aj ďalšími známymi prejavmi. Amygdala ale hrá tiež úlohu pri vytváraní pocitov strachu a zúfalstva v prípade fóbií a posttraumatických stresových porúch.

Tím dr. Jhaveri využil k objavu nových neurónov u dospelých myší štandardnú metódu - analýzu neurosféry. Kultivácia neurosféry in vitro umožňuje šírenie neurálnych kmeňových buniek a vytváranie progenitorových buniek, čo kopíruje prirodzené štádiá vývoja mozgu. Neurosféry sú in vitro kultivovanými „verziami“ neurálnych kmeňových buniek, z ktorých sa postupne vytvárajú špecifické formy neurónov.

Pri analýze neurosféry vedci našli v bazolaterálnej amygdale mozgu dospelých myší malý počet prekurzorových buniek. Ukázalo sa, že sa neskôr vyvinuli do zrelých a funkčných interneurónov, ktoré pretrvávali na bazolaterálnej amygdale minimálne osem týždňov po svojom vzniku.

Prekurzorové bunky sú viac diferencované kmeňové bunky; na rozdiel od pluripotentných kmeňových buniek sú však predurčené vyvinúť sa do špecifického typu buniek.

Ďalej vedci skúmali, či má zistenie strachu na tieto neuróny nejaký vplyv, a zistili, že vôbec nie. Počet neurosfér v bazolaterálnej amygdale sa nezvýšil. „Tieto výsledky dokazujú, že neurogenické prekurzorové bunky vytvárajú funkčné interneuróny, ale zároveň i to, že ich aktivita nie je regulovaná vzorcom, riadeným amygdalou.

„Náš objav má obrovský význam pre pochopenie funkcie amygdaly pri regulovaní strachu a desivých spomienok,“ pripomína spoluautor štúdie profesor Pankaj Sah.

Zdroj: Jhaveri DJ et al. Evidence for newly generated interneurons in the basolateral amygdala of adult mice. Molekular Psychiatry. Advance online publication 15 August 2017; doi: 10.1038/mp.2017.134

 

Autor: uza