Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Správy zo sveta

Aké vlastnosti predlžujú aktívny život?

15. 11. 2017

Aké vlastnosti predlžujú aktívny život?

Nová štúdia zistila, akú prekvapivo širokú škálu oblastí, teda ekonomickú, sociálnu, psychologickú i zdravotnú, zasahuje aj vo vyššom veku päť dôležitých ľudských vlastností.

Emočná stabilita, odhodlanosť, sebaovládanie, optimizmus a svedomitosť hrajú kľúčovú úlohu pri úspechu vo vzdelávaní aj v zamestnaní u mladších ľudí. Ukázalo sa, že sú rovnako dôležité pre blahobyt a duševnú pohodu tiež u starších osôb.

Štúdia, publikovaná v časopise Americkej akadémie vied PNAS, sa zamerala na tieto atribúty u viac ako osem tisíc mužov a žien vo veku nad 52 rokov, ktorí sa zúčastnili na anglickej dlhodobej štúdii starnutia. Výskumní pracovníci vzali do úvahy aj kognitívne funkcie, vzdelanie a rodinné zázemie.

Zistili, že jedinci, ktorí sa uvedenými vlastnosťami vyznačujú, sa tešia širšej škále životných úspechov, ako je finančná stabilita, menší sklon k depresiám, nižšia úroveň sociálnej izolácie, lepšie zdravie a menej chronických ochorení.

Objektívne sa pritom u nich prejavujú priaznivé biomarkery, ako nižšia hladina cholesterolu a CRP, ktorý je spojený s rizikom mnohých chorôb. V porovnaní s ľuďmi, ktorí takými vlastnosťami nedisponujú, majú tiež menší obvod pásu, kde sa akumuluje tuk, spájaný s rizikom kardiovaskulárnych a metabolických ohorení.

Napríklad významné príznaky depresie sa pohybovali u približne 22,8 % osôb z tých, ktoré mali len málo z uvedených vlastností, zatiaľ čo tí, ktorí ich mali štyri alebo päť, to bolo len 3,1 % osôb.

Medzi tými, ktorí najviac trpeli na osamelosť, bolo takmer 50 % s najmenej z popísanými vlastnosťami. Osoby s ich najvyšším počtom však boli osamelé len v 10,5 %.

Ako zlý popisovalo svoj zdravotný stav 36,7 % osôb s nižším počtom dôležitých vlastností, ale len 6 % tých, ktorí ich mali viac. Tí sa tiež vyznačovali rýchlejšou chôdzou, pričom tempo chôdze je u staršej populácie objektívnym prostriedkom pre predikciu budúcej mortality.

„Žiadna z týchto vlastností nie je významnejšia ako tie ostatné. Zdá sa, že efekt závisí len od ich kumulácie,“ uviedol profesor Andrew Steptoe z Inštitútu epidemiológie a verejného zdravia pri University College London, kde výskum prebiehal.

Autor: uza