Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Novinky z domova

Prví farmaceuti by mohli začať očkovať v lekárňach na jeseň 2025

16. 11. 2023

Prví farmaceuti by mohli začať očkovať v lekárňach na jeseň 2025

Slovenská lekárnická komora (SLeK) očakáva, že prví farmaceuti by mohli začať očkovať proti chrípke v lekárňach na jeseň 2025. Očkovanie v lekárňach bude legislatívne možné od januára 2024, no podľa lekárnikov sa bude môcť spustiť až po prijatí a schválení ďalších zmien.

Komora ozrejmila, že jednou z podmienok zavedenia očkovania proti chrípke vo verejných lekárňach je absolvovanie akreditovaného certifikačného programu farmaceutov. „Program je predložený akreditačnej komisii ministerstva zdravotníctva a čaká sa na jeho schválenie. Až následne sa budú môcť spustiť prvé vzdelávacie kurzy farmaceutov,“ vysvetlila s tým, že po absolvovaní programu musí farmaceut absolvovať ešte prax u všeobecného lekára. „Teoreticky prví očkujúci farmaceuti by mohli byť na jeseň 2025,“ dodala.

Farmaceuti majú podľa SLeK o akreditované vzdelávanie záujem. „Väčšina farmaceutov na Slovensku prejavila v prieskume z roku 2021 záujem absolvovať akreditované vzdelávanie, ktoré ich pripraví na možnosť očkovať proti chrípke vo verejných lekárňach,“ uviedla komora pre TASR.

Možnosť očkovať dospelých proti chrípke v lekárňach od budúceho roka prinesie novela zákona o liekoch, ktorú v júli podpísala prezidentka. Jej cieľom je zvýšiť zaočkovanosť. Pre lekárne pôjde o dobrovoľnú činnosť.

Zdroj: TASR