Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Právne aktuality

Nároky pri neplatne skončenom pracovnom pomere

18. 9. 2024

Skončenie pracovného pomeru je situácia, ktorej sa väčšina zamestnancov aj zamestnávateľov chce vyhnúť. Aby bolo ukončenie pracovného pomeru platné a spravodlivé pre obe strany, Zákonník práce stanovuje jasné a prísne pravidlá. Tieto pravidlá nielen chránia práva zamestnancov, ale aj zabezpečujú, že zamestnávatelia postupujú zákonne a transparentne. V článku sa pozrieme na rôzne spôsoby ukončenia pracovného pomeru, dôvody, ktoré môžu viesť k jeho neplatnosti, a na práva zamestnancov v prípade, že dôjde k nespravodlivému ukončeniu ich pracovného vzťahu. 

Skončenie pracovného pomeru

Zákonník práce stanovuje jasné pravidlá, ktoré musia byť dodržané na to, aby bolo možné skončenie pracovného pomeru považovať za platné.

Pracovný pomer je možné ukončiť:

  • dohodou
  • výpoveďou  
  • okamžitým skončením  
  • skončením v skúšobnej dobe

Pre úplnosť je potrebné uviesť, že k skončeniu pracovného pomeru môže dôjsť aj uplynutím doby, na ktorú bol pracovný uzatvorený, ak ide o pracovný pomer na dobu určitú.

Kedy je skončenie pracovného pomeru neplatné?

Zákonník práce jasne stanovuje, že zamestnávateľ musí dodržať špecifické postupy pri skončení pracovného pomeru z rôznych dôvodov. Akékoľvek nedodržanie týchto formálnych postupov, nedostatočné špecifikovanie dôvodov skončenia alebo fingovanie týchto dôvodov môže mať za následok neplatnosť skončenia pracovného pomeru. Toto pravidlo zabezpečuje, že zamestnanci sú chránení pred neoprávneným skončením pracovného pomeru a zamestnávatelia musia postupovať transparentne a v súlade so zákonom.

Medzi najčastejšie dôvody, ktoré vedú k neplatnosti skončenia pracovného pomeru, patrí nesplnenie ponukovej povinnosti na inú prácu, ak to zákon vyžaduje. Taktiež, ak zamestnávateľ nevykoná potrebné konzultácie so zástupcami zamestnancov pri výpovedi alebo okamžitom skončení pracovného pomeru, môže to viesť k neplatnosti skončenia. Zamestnávateľ musí dôkladne vymedziť dôvody výpovede. Ak sú tieto dôvody neurčité, zavádzajúce alebo nedostatočne definované, ukončenie pracovného pomeru môže byť považované za neplatné.

Ďalším bežným dôvodom neplatnosti skončenia pracovného pomeru je simulovanie menej závažného opakovaného porušenia pracovnej disciplíny. Ak zamestnávateľ nesprávne interpretuje alebo predstiera porušenie pracovnej disciplíny zo strany zamestnanca, takéto ukončenie môže byť spochybnené. Rovnako, ak zamestnávateľ nedoručí výpoveď zamestnancovi správne a včas, skončenie pracovného pomeru nebude právoplatné. Dodržiavanie týchto postupov je kľúčové pre zabezpečenie právoplatnosti a spravodlivosti v pracovnoprávnych vzťahoch.

Nároky z neplatne skončeného pracovného pomeru

Pri neplatnom skončení pracovného pomeru sa pracovný pomer považuje za pokračujúci, akoby nikdy nebol skončený. Zamestnávateľ je preto povinný pokračovať v prideľovaní práce zamestnancovi a vyplácať mu pravidelnú mzdu. Toto opatrenie zabezpečuje, že zamestnanec nie je nespravodlivo poškodený neplatným skončením pracovného pomeru a má možnosť pokračovať v práci pod rovnakými podmienkami ako predtým.

Ak zamestnávateľ neplní túto povinnosť a neprideľuje zamestnancovi prácu, zamestnanec má nárok na náhradu mzdy. Nárok na plnú náhradu mzdy trvá prvých 12 mesiacov od neplatného skončenia pracovného pomeru. Po tomto období môže zamestnanec získať náhradu mzdy aj za ďalších 24 mesiacov. Celkovo tak môže zamestnanec získať náhradu mzdy až za 36 mesiacov. 

Zhrnutie na záver

Skončenie pracovného pomeru je proces, ktorý vyžaduje dôsledné dodržiavanie zákonných pravidiel a postupov stanovených Zákonníkom práce. Tento právny rámec je navrhnutý tak, aby chránil práva zamestnancov a zabezpečil spravodlivé zaobchádzanie zo strany zamestnávateľov.

Neplatné skončenie pracovného pomeru má vážne dôsledky pre zamestnávateľov, ktorí musia nielen pokračovať v prideľovaní práce, ale aj čeliť finančným nárokom zamestnancov na náhradu mzdy až za 36 mesiacov. Preto je dôležité, aby zamestnávatelia postupovali transparentne a v súlade so zákonom, čo zároveň poskytuje zamestnancom istotu a ochranu pred neoprávneným ukončením pracovného pomeru. Dodržiavanie zákonných predpisov prispieva k stabilite a spravodlivosti v pracovnoprávnych vzťahoch, čím napomáha vytváraniu zdravého a produktívneho pracovného prostredia.

Mgr. Katarína Uhrinová, JUDr. Tomáš Husovský – h&h PARTNERS, advokátska kancelária s.r.o., www.medipravnik.sk